خیلی از افرادی که خودشان یا نزدیکانشان از سمعک استفاده می کنند، درباره شرایط نگهداری از باتری سمعک کنجکاو هستند.

اولین نکته ای که برای مراقبت از باتری سمعک باید بدانید، محل نگهداری باتری هاست. باتری سمعک را باید در جای خشک و خنک و بدور از محیطهای مرطوب و یا میدانهای مغناطیسی (مانند گوشی موبایل و ...) قرار دهید. همچنین باتری سمعک نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا حرارت قرار گیرد.
روی باتریهای سمعک برچسبی قرار دارد که به محض کندن آن، باتری از طریق سوراخ های ریز صفحه مثبت با اکسیژن هوا ترکیب و فعال می شود (به اینگونه باتریها، باتری زینک-هوا گفته می شود). پس حتی اگر از باتری سمعک استفاده نکنید، چند روز بعد از جدا کردن برچسب باتری شما خالی و فاسد می شود. برای همین تا قصد استفاده از باتری را ندارید، برچسب آن را جدا نکنید.

باتری سمعک را باید در جای خشک و خنک و بدور از محیط های مرطوب و یا میدان های مغناطیسی (مانند گوشی موبایل و ...) قرار دهید. همچنین باتری سمعک نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا حرارت قرار گیرد.

همچنین اگر قصد ندارید برای مدت زیادی از سمعک استفاده کنید، باتری را درون سمعک و یا جعبه آن نگذارید چون باتری سولفاته می شود و مواد اکسید شده از منافذ آن نشت می کند که باعث خراب شدن سمعک و تیغه های باتری و همچنین کثیف شدن سمعک و جعبه آن می شود. اما اگر در طول روز برای چند ساعت از سمعک استفاده نمی شود، در باتری سمعک را باز بگذارید و سمعک را خاموش کنید تا باتری بیهوده مصرف نشود.

باتری سمعک نیز مانند تمام باتریهای دیگر دارای قطب منفی و مثبت است. قطب مثبت یک صفحه صاف و قطب منفی ناهموار است. باتری را باید با دقت در سمعک قرار دهید و به هیچ عنوان فشار اضافه ای وارد نکنید چون ممکن است باعث شکسته شدن در سمعک و یا گیر کردن باتری شود. برای گذاشتن و برداشتن باتری می توانید از آهنربای مخصوص این کار استفاده کنید.


باتری سمعک نیز مانند سایر باتری ها دارای قطب مثبت و منفی می باشد. قطب مثبت باتری سمعک دارای سطحی صاف و قطب منفی آن دارای سطحی ناهموار است.


از آنجایی که باتری سمعک کوچک و ریز است، احتمال دارد که کودکان آن را ببلعندتقریباً تمام افراد کم شنوا که کودک خردسالی در منزل دارند یا والدین کودکان کم شنوا این نگرانی را دارند.
در گام اول باید باتری ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید و مراقب باشید کودک آنها را نخورد. اما در صورت بروز چنین اتفاقی، به هیچ وجه کودک را وادار به استفراغ نکنید.

باتری سمعک قابل شارژ

اجبار کودک به بالا آوردن باتری با استفراغ یا سرفه می تواند باعث بروز خطرات بیشتری مانند کلاپس نای (بسته شدن مسیر نای) شود.در این شرایط باید به کودک پوره سیب زمینی بدهیم تا باتری از راه مدفوع دفع گردد

اما سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این است که چطور بفهمیم باتری سمعک مان خالی شده یا هنوز پر است؟
بهترین راه این است که از تِستِر باتری استفاده کنیم. اگر به تستر دسترسی ندارید می توانید به کلینیک سمعک قصر مراجعه کرده و این دستگاه را تهیه کنید.

اما در غیر اینصورت می توانید از روش زیر استفاده کنید:

باتری رو از فاصله حدودا بیست سانتی متری روی سطح صافی مثل میز رها کنید. اگر باتری بسیار سبک بود و بعد از برخورد با میز پرتاب شد، یعنی باتری شما خالی می باشد؛ اما اگر باتری به آرامی و سنگینی روی میز افتاد و نشست یعنی باتری شما پر است و می توانید از آن استفاده کنید؛ اما به تازگی سمعک های شارژی نیز تولید شده اند که بدون نیاز به باتری و فقط از طریق القای مغناطیسی شارژ می شوند. درباره این نوع سمعکها در مقالات بعدی صحبت می کنیم.