چند روزی است انگار رفتار پدربزرگم عوض شده است دیگر آن حالت های گوشه گیری و انزوایش از بین رفته است. وقتی می بینم پدربزرگم به خوبی با همسالانش گرم صحبت می شود و ساعت ها با آن ها می گوید و می خندد تعجب می کنم. پدرم هم حرفم را تاکید کرده و میگوید: باباجان از وقتی سمعک هایش را روی گوشش گذاشته به کلی تغییر کرده و اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده است. دیگر مجبور نیستیم با صدای بلند با او صحبت کنیم و صدای تلویزیون تا آخر بلند نمی شود.


شروع استفاده از سمعک

در این مقاله قصد دارم علت این تحول در زندگی پدربزرگم را برای شما توضیح دهم و بگویم چگونه شما نیز می توانید یک شروع مناسب با سمعک های خود داشته و اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید؛ پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.


چگونه شروع خوبی با سمعک داشته باشیم؟

بسیاری از کاربران سمعک پس از مدتی استفاده از سمعک از افزایش چشمگیر کیفیت زندگیشان می گویند. این افراد تعاملات عمیق و لذت بخشی را با عزیزانشان تجربه می کنند و حتی متوجه شده اند مشارکت در رویدادهای اجتماعی لذت بخش تر نیز هست .

تا قبل از تهیه سمعک ممکن است شما وقتی در مهمانی ها یا مکان هایی هستید که پر از سر و صداهای بلند است و اصوات زیادی در محیط وجود دارد نگران شوید و از ارتباط با آنها صرف نظر کنید اما سمعک به شما کمک می کند تا با دوستان و عزیزانتان آسان تر و با خستگی کمتری ارتباط برقرار کنید؛ آیا خوب نیست که با حضور در رویدادها و مناسبت های اجتماعی به هیجان بیایید و دیگر نگران این نباشید که آیا گفت و گویی را درک خواهید کرد یا خیر؟

در زمان شروع استفاده از سمعک به موضوع مهمی باید توجه کنید. آن موضوع مهم این است که:

در ابتدا ممکن است حس خوبی نسبت به سمعک هایتان نداشته باشید یا تصمیم بگیرید سمعک ها را از گوش هایتان بردارید. اما این تصور که فقط سمعک چنین حالتی ایجاد می کند صحیح نیست. بگذارید برایتان یک مثال بزنم تا منظور مرا بهتر متوجه شوید. افرادی را که برای اولین بار از عینک یا ویلچر استفاده می کنند در نظر بگیرید. این افراد هم در ابتدا به استفاده از این وسایل عادت نکرده اند؛ زیرا تغییرات به یکباره صورت نمی گیرد. در مورد سمعک هم همینطور است.


.فراموش نکنید که مدت زمانی طول می کشد تا به استفاده از سمعک عادت کنید


در اینجا من سه نکته کاربردی در مورد سمعک را با شما درمیان خواهم گذاشت تا به شما در شروع استفاده از سمعک کمک کند.

1. سمعک ها را به طور دائم و پیوسته استفاده کنید.

این مطلب مهم است که شما سمعک ها را در بیشتر طول روز استفاده کنید. ویژگی های حقیقی سمعک ها تنها با استفاده مداوم از آنها بدست می آیند حتی اگر در ابتدا کمی احساس ناخوشایند داشته باشید.

ممکن است زمانی که در حال انجام فعالیت در محل کار خود هستید و دقایقی سمعک هایتان را از روی گوش خود برداشته اید، فراموش کنید آنها را دوباره روی گوش خود قرار دهید. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است یک برگه یادداشت در کنار میز کارتان قرار دهید یا یک هشدار بر روی تلفن همراهتان قرار دهید تا به خاطر بیاورید که سمعک هایتان را روی گوش هایتان قرار دهید.


.این مطلب مهم است که شما سمعک ها را در بیشتر طول روز استفاده کنید سمعک ها را در اطراف منزل و تمام موقعیت های روزانه بر روی گوش هایتان بگذارید. شما متوجه خواهید شد که صداهایی در اطراف منزل شما وجود دارند که ممکن است تا بحال آنها را نشنیده باشید مانند صدای شیر آب، لغزندگی پله ها، صدای قاشق چنگال و مواردی از این قبیل. این موارد ممکن است در ابتدا شما را هیجان زده کند اما خیلی سریع جز طبیعی زندگیتان خواهد شد .

شما همچنین می توانید تلویزیون را روشن کرده و برنامه مورد علاقه تان را ببینید؛ بدون این که صدای آن را خیلی زیاد کرده و باعث اذیت دیگران شوید یا به سوپر مارکت رفته و به راحتی خرید خود را انجام دهید.


استفاده از سمعک در منزل


به طور کلی زندگی عادی که به دنبال آن بودید را خواهید یافت.

۲. با مردم صحبت کنید.

صحبت کردن با مردم هم به طور رودررو و هم پشت تلفن برای اکثر استفاده کنندگان از سمعک یک تجربه با ارزش است. با سمعک دیگر تقریباً تمامی صحبت ها و گفت و گو ها برایتان واضح است و شما توانایی این را دارید که در گفت و گو ها به طور متفاوتی در مقایسه با آنچه که ممکن است تا به حال به آن عادت کرده باشید شرکت کنید.

اگر کم شنوایی شما شدید است ممکن است از صحبت کردن در پشت تلفن برای مدت زیادی دوری کرده باشید 
البته مکالمات رودررو ممکن است راحت تر باشد زیرا شما قادر به درک زبان بدن و ایما و اشاره های افراد دیگر هستید و به طور موثرتری می توانید صحبت های فرد مقابلتان را درک کرده و با او به گفت و گو بپردازید؛ اما صحبت کردن پشت تلفن کمی متفاوت است و شما فقط صدا و لحن فرد گوینده را می شنوید. مکالمه آسان پشت تلفن ارزشی است که سمعک به شما می دهد و باعث پیشرفت ارتباطات اجتماعی شما خواهد شد.

۳. تجربیات خود در زمینه استفاده از سمعک را بنویسید.

نوشتن خاطره ها و تجربه های اولیه تان در زمینه استفاده از سمعک و نگهداری از آن در قالب دفترچه خاطرات می تواند به شما کمک کند تا افکار و عقایدتان در مورد سمعک و تغییر احساسات خود در گذر زمان نسبت به سمعک را بهتر مشاهده کرده و تاثیر بسیار مثبت آن را در شنوایی خود درک کنید. همچنین این نوشته ها به عنوان یک ابزار عالی برای زمانی که شما ادیولوژیست (شنوایی شناس) خودتان را بار دیگر ملاقات می کنید، به حساب می آیند.

ممکن است این سوال در ذهن شما پیش بیاید که خاطراتم را به چه نحوی گردآوری کنم تا باعث پیشرفت من شود؟

پاسخ این سوال این است که سوالات خاصی را از خود پرسیده و به آنها جواب دهید. مثلا واکنشتان را زمانی که یک صدای ناآشنا می شنوید که برایتان جدید هستند چگونه است؟

  • کدام صداها در کدام محیط ها برایتان ناخوشایند است؟
  • وقتی سمعک ها را استفاده می کنید چه احساسی به شما دست می دهد؟
  • چه صداهایی احساس خوب و خوشایندی به شما می دهند؟

این موضوعات به شما کمک می کنند تا همراه با سمعک و در گذر زمان از لحاظ ارتباطات اجتماعی و کیفیت زندگی رشد داشته باشید و اگر اصلاحات و پیشنهادهای لازم باشد ادیولوژیست شما از اطلاعاتی که در دفترچه خاطرات روزانه شما وجود دارد استفاده خواهد کرد.


یک نکته طلایی: اشکالی ندارد که گاهی اوقات سمعک هایتان را از روی گوش های خود بردارید


می توانید در موقعیت های خاصی که احساس ناراحتی می کنید. ابتدا سمعک ها را از گوش هایتان بردارید و سپس زمانی که دوباره آماده شدید از آنها استفاده کنید.

قرار ملاقات با ادیولوژیست برای پیگیری وضعیت

احتمالا ادیولوژیست از شما خواهد خواست که برای بررسی وضعیتتان و اینکه سمعک شما را متناسب با شرایطتان تنظیم کند، شما را ملاقات کند. از این فرصت استفاده کرده و بر اساس تجربه تان هر سوالی را که ممکن است داشته باشید از او پرسیده و مسائلی که ممکن است با آنها روبرو شده باشید با ادیولوژیست خود در میان بگذارید.

این که دفترچه خاطرات روزانه و همچنین یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک خود را به قرار ملاقات هایتان با ادیولوژیست خود ببرید، بسیار مفید خواهد بود زیرا آنها ممکن است به موضوع مهمی در مورد شنوایی تان اشاره کنند که شما خودتان متوجه آن نشده اید.تنظیم سمعک توسط ادیولوژیست


با رعایت کردن مواردی که درباره استفاده از سمعک گفته شد، استفاده موثری از سمعک خواهید داشت؛ بنابراین از افزایش کیفیت زندگی، اعتماد به نفس و مشارکت در فعالیت های اجتماعی که با سمعک بدست می آیند، امتناع نکنید. تحقیقات نشان می دهند مهم ترین زمینه عدم استفاده از سمعک در افرادی که مبتلا به کم شنوایی هستند، ترس می­باشد. ترس می تواند ریشه در رفتارهای متعددی داشته باشد. مثل رفتارهای متفاوت اطرافیان در مواجه با سمعک، کیفیت صدای متفاوت سمعک در مقایسه با صدای طبیعی و پذیرش یک نقص در سیستم سلامت بدن و بسیاری از علت های دیگر. اما نکته مهم این جاست که کم شنوایی اگر بدون راهکار باقی بماند، عوارض خطرناکی در پی خواهد داشت.

کم شنوایی درمان نشده چه عوارضی می تواند داشته باشد ؟

بسیاری از افراد به خاطر مشکلاتی از قبیل وزوز گوش، احساس پری گوش،کم شنیدن در محیط های پر سر و صدا و...که ناشی از کم شنوایی آن هاست به کلینیک های ارزیابی شنوایی یا بیمارستان ها مراجعه می کنند و به دنبال این موارد مشکلات روحی مثل افسردگی، دمانس عقل و حافظه و گوشه گیری در آن ها دیده می ­شود که به طور جد سلامت جسمانی و روحی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین بهتر است در صورت بروز هر گونه مشکلی در زمینه سلامت شنوایی، موضوع را در اسرع وقت با ادیولوژیست در میان گذاشت. خبر خوبی که در این زمینه می توان به متقاضیان خرید سمعک داد فراهم کردن شرایط استفاده از سمعک توسط کلینیک سمعک قصر است.

سمعک قصر این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که بتوانند به مدت 14 روز از سمعک به صورت آزمایشی استفاده کنند

برای برقراری ارتباط با کلینیک سمعک قصر کافیست با شماره تماس 021-88750930 ارتباط برقرار کنید یا به صورت حضوری به کلینیک سمعک قصر به آدرس: تهران، چهارراه قصر ابتدای شهید بهشتی، پلاک 17، مجتمع پزشکان قصر، طبقه 9، واحد 902 مراجعه کنید.