تعداد زیادی از افرادی که توسط ادیولوژیست توصیه به استفاده از سمعک می شوند با چالشی برای انتخاب سمعک روبرو هستند. آنها سمعک هارا نمی شناسند، ویژگی های آنهارا نمی دانند، نمی دانند که سمعک مناسب برای آنان چه سمعکی است و باید از کجا تهیه شود . سوالات زیادی درباره سمعک ها در ذهن شان وجود دارد از جمله اینکه بهترین سمعک داخل گوشی کدام است؟ قیمت سمعک داخل گوشی چند است؟

همین موضوعات باعث ایجاد سردرگمی برای خرید سمعک در این افراد خواهد شد. اگر خرید سمعک آگاهانه و با توجه به نیاز کاربر و ویژگی های سیستم شنوایی او انجام نشود، بی فایده خواهد بود و باعث کاهش رغبت استفاده از سمعک در کاربر خواهد شد.

امروز به بررسی مقاله ای میپردازیم که در آن به بخشی از سوالات کاربران درباره انواع سمعک، ویژگی های آن، مزایا و معایب خرید هر یک و حدود قیمت آنها پاسخ داده شده است.


سمعک پشت گوشی


انواع سمعک پشت گوشی


سمعک پشت گوشی استاندارد (BTE)

سمعک پشت گوشی کوچک (Mini BTE)

سمعک پشت گوشی سوپرپاور (Super Power BTE)


مزایا و معایب سمعک های پشت گوشی

 

از جمله مزایای خرید سمعک های پشت گوشی این است که این سمعک ها به دلیل آنکه اندازه بزرگتری نسبت به سایر مدل های سمعک دارند، میکروفون و باتری بزرگتری را نیز در خود جای می دهند. بزرگ بودن میکروفون باعث افزایش حساسیت فرکانسی سمعک های پشت گوشی شده چرا که محدوده ی فرکانسی پهن تری را پوشش می دهند و همچنین بزرگ بودن باتری نیز باعث طولانی شدن عمر آن خواهد شد.

از دیگر مزایای خرید سمعک های پشت گوشی این است که دکمه ی تنظیم برنامه و ولوم صدا روی خود سمعک قرار گرفته و کار کردن با آن برای افراد سالمند راحت تر خواهد بود.

همچنین، سمعک های پشت گوشی بعلت قرار گیری مکان شان در پشت گوش، نسبت به دیگر مدل های سمعک کمتر در معرض خرابی بر اثر عرق کردن و یا جرم گوش هستند و در کل عمر طولانی تری نسبت به دیگر مدل های سمعک دارند.

در گذشته سمعک های پشت گوشی را بسیار بزرگ تر از مدل های امروزی می ساختند و همین امر موجب می شد تا افراد کمتری تمایل به استفاده از این نوع سمعک داشته باشند اما امروزه اندازه این سمعک ها به حد استاندارد رسیده و زیبایی خاص خود را دارند.

از جمله دیگر مزایای خرید سمعک پشت گوشی این است که این مدل سمعک معمولا برای تمام انواع کم شنوایی مورد استفاده بوده و استفاده از آن محدودیت های کمتری دارد.

همچنین، خرید سمعک پشت گوشی در ردۀ سنی کودکان بسیار رایج تر از دیگر مدل هاست چرا که با افزایش سن کودک و بزرگ شدن مجرای گوش او، نیازی به تعویض سمعک نبوده و فقط قالب آن عوض می شود.

همچنین، برای کاربرانی که دچار کم شنوایی های عمیق بوده و یا مجرای گوش کوچکی دارند، خرید سمعک پشت گوشی بهترین انتخاب است.

خرید سمعک پشت گوشی ممکن است معایبی نیز داشته باشد. آن هم اینکه به دلیل قرارگیری میکروفون این مدل سمعک در خارج از گوش، ممکن است وزش باد باعث ایجاد نویز در سمعک شود (البته در سمعک هایی با رده بالاتر، این مشکل بدلیل وجود مدارات کاهش نویز تا حد زیادی قابل پیشگیری است ). این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که میزان خرید سمعک پشت گوشی علی الخصوص در رده سنی جوانان، بعلت بزرگ بودن این سمعک ها کمتر است.

 

حدود قیمت سمعک پشت گوشی

 

در مقالات قبل اشاره کردیم که عوامل زیادی از جمله نوع سمعک، برند آن، قدرت آن و تکنولوژی بکار رفته در آن میتواند در قیمت سمعک تاثیرگذار باشد اما بطور کلی می‌توان گفت که شکل ظاهری سمعک ها نمی‌تواند به میزان زیادی بر قیمت آنها تاثیر گذار باشد و قیمت سمعک پشت گوشی با توجه به امکانات و تکنولوژی بکار رفته در آن سنجیده می شود.در واقع اگر 2 سمعک پشت گوشی و داخل گوشی با ویژگی و تکنولوژی یکسان داشته باشیم، تفاوتی در قیمت آنها وجود ندارد.

 

مزایای خرید سمعک پشت گوشی از کلینیک قصر

 

خرید سمعک حتما باید در کلینیک های معتبر سنجش شنوایی و تحت نظر ادیولوژیست انجام گیرد چرا که چه در زمینه مشاوره و چه در زمینه تنظیم، فروش سمعک نیازمند تخصص است.

 کارشناسان مجرب در کلینیک قصر همه روزه آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان جهت خرید و دریافت انواع سمعک پشت گوشی هستند. همچنین ارائه باتری رایگان تا یکسال، مهلت تست سمعک و ارائه کارت گارانتی و خدمات پس از فروش از جمله دیگر مزایای خرید سمعک پشت گوشی از کلینیک قصر است. خرید سمعک از فروشگاه و داروخانه ها به هیچ عنوان توصیه نمیشود و سمعک های خریداری شده از این مکان ها فاقد گارانتی بوده و بعضأ توسط هیچ کلینیکی تنظیم نمی شوند.


سمعک داخل گوشی

 

انواع سمعک های داخل گوشی

 

1. سمعک ITE 

به این مدل از سمعک داخل گوشی، سمعک Full Shell Concha نیز گفته میشود. این سمعک ها دارای 2 بخش اصلی بوده که یک بخش در قسمت صدفۀ گوش و بخش دیگر داخل مجرای گوش قرار میگیرد.

 

2. سمعک half shell concha یا نیم صدفه

این مدل از سمعک داخل گوشی همانند مدل ITE از 2بخش صدفه و داخل مجرا تشکیل شده اما تفاوت آن این است که در این سمعک، فاقد بهش فوقانی صدفۀ گوش است و در واقع فقط بخش تحتانی صدفه و داخل مجرای گوش را پوشش می دهد.

 

3. سمعکITC  یا داخل مجرا

این گروه از سمعک داخل گوشی معمولا در بیمارانی مورد استفاده قرار میگیرد که دارای مجرای گوش بزرگ هستند. این سمعک ها فقط مجرای داخل گوش را پر کرده و تنها از نمای کنار فرد قابل تشخیص هستند و برای افرادی که دارای کم شنوایی های شدید بوده اما تمایلی به دیده شدن سمعک شان ندارند، گزینه مناسبی به شمار می آیند.

 

4. سمعک Mini canal 

این مدل از سمعک های داخل گوشی همانند مدل ITC بوده و تنها تفاوت آن این است که اندازه کوچکتری داشته و حجم کمتری از مجرا را اشغال میکند.

 

5. سمعک CIC یا کاملا داخل مجرا

 این دسته از سمعک های داخل گوشی مناسب افرادی است که به هیچ وجه تمایلی به دیده شدن سمعک شان ندارند چرا که این مدل کاملأ در داخل مجرای گوش قرار میگیرد. نحوۀ قراردادن و بیرون آوردن این سمعک ها نیز به این شکل است که یک نخ نامرئی به انتهای سمعک متصل شده که با کشیدن آن سمعک از درون مجرا بیرون کشیده میشود. سمعک CIC به دلیل نحوۀ قرار دادن سخت آن در داخل مجرا، برای سالمندان و افراد ناتوان مناسب نیست.

6. سمعکMicro CIC 

نسل جدیدی از سمعک های CIC بوده که تفاوتش با مدل قبلی در این است که اندازه کوچکتری دارد و حجم کمتری از مجرا را اشغال می کند.

 

7. سمعک IIC یا سمعک نامرئی داخل گوشی

همانطور که از نام این سمعک ها مشخص است(Invisible in canal)، کاملأ در درون مجرای گوش قرار گرفته و تقریبا می‌توان گفت که از هیچ نمایی قابل مشاهده برای افراد نیستند. سمعک های IIC یا سمعک داخل گوشی نامرئی امروزه بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده افرادی است که سالها پیش تنها به دلیل ظاهر بزرگ و نمای سمعک ها از آنها استفاده نمی کردند.


8. سمعک CIC power 

این مدل از سمعک های داخل گوشی همان سمعک های CIC اما با رسیور قدرتمندتر هستند.

 

مزایا و معایب سمعک داخل گوشی

 

ازجمله مزایای خرید سمعک داخل گوشی می‌توان به کوچک بودن اندازه آنها و نیز قرارگیری میکروفون در داخل گوش اشاره کرد. قرارگیری میکروفون در داخل گوش هم باعث راحتی در صحبت کردن با تلفن می شود و هم نویز کمتری را در سمعک ایجاد می کند. خرید سمعک های داخل گوشی دارای معایبی نیز هست از جمله آنکه به دلیل کوچک بودن این سمعک ها، باید از یکسری از تکنولوژی های مورد استفاده در سمعک چشم پوشی کرد. همچنین به دلیل کوچک بودن سایز سمعک داخل گوشی، باتری آنها نیز کوچک بوده و مصرف بیشتری خواهد داشت. در سمعک داخل گوشی، به دلیل قرارگیری رسیور در نزدیکی پرده گوش و همچنین نزدیکی رسیور و میکروفون به همدیگر، امکان رخداد فیدبک بسیار بیشتر از سمعک های پشت گوشی می باشد.

از جمله دیگر معایب خرید سمعک داخل گوشی می‌توان به این نکته اشاره کرد که به علت قرارگیری این سمعک ها در داخل گوش، امکان آسیب آنها از طریق عرق و یا جرم گوش زیاد است. همچنین، به دلیل اندازه کوچک، تنظیم آنها ممکن است برای افراد سالمند و کم توان بسیار سخت باشد.

این نکته را باید مدنظر داشت که با خرید سمعک داخل گوشی، به علت تغییر شکل مجرای گوش با افزایش سن، پوسته سمعک باید حداقل سالی یکبار تعویض شود.

نکته دیگر آن که سمعک داخل گوشی به دلیل قرارگیری مستقیم در معرض جرم گوش به نگهداری و مراقبت بیشتری احتیاج دارد

 

حدود قیمت سمعک داخل گوشی

 

در مقالات قبل اشاره کردیم که عوامل زیادی از جمله نوع سمعک، برند آن، قدرت آن و تکنولوژی بکار رفته در آن میتواند در قیمت سمعک تاثیرگذار باشد اما بطور کلی می‌توان گفت که شکل ظاهری سمعک ها نمی‌تواند به میزان زیادی بر قیمت آنها تاثیر گذار باشد و قیمت سمعک داخل گوشی، با توجه به امکانات و تکنولوژی بکار رفته در آن سنجیده می شود.در واقع انتخاب شکل ظاهری سمعک باید بعد از در نظر گرفتن نیاز و ویژگی های سیستم شنوایی کاربر انجام شود.

 

مزایای خرید سمعک داخل گوشی از کلینیک قصر

 

خرید سمعک حتما باید در کلینیک های معتبر سنجش شنوایی و تحت نظر ادیولوژیست انجام گیرد چرا که چه در زمینه مشاوره و چه در زمینه تنظیم، فروش سمعک نیازمند تخصص است.همچنین، کارت گارانتی هر سمعک و خدمات پس از فروش آن، فقط در کلینیک های سنجش شنوایی معتبر و قابل پیگیری است

ارائه مشاوره رایگان جهت خرید و دریافت بهترین سمعک داخل گوشی، ارائه باتری رایگان برای مصرف یکسال، کارت گارانتی، خدمات پس از فروش و مهلت تست سمعک از جمله مزایای خرید سمعک داخل گوشی از کلینیک قصر است.


سمعک رسیور داخل مجرا

 

انواع سمعک رسیور داخل مجرا

 

1. سمعک رسیور داخل مجرا با تجویز باز

2. سمعک رسیور داخل مجرا با تجویز بسته

 

مزایا و معایب سمعک های رسیور داخل مجرا

 

از جمله مزایای مهم خرید سمعک های رسیور داخل مجرا زیبایی و ظرافت کار برده شده در این نوع سمعک هاست. اندازه کوچک این سمعک ها بعلت جدایی رسیور از سمعک و قرارگیری آن در داخل مجرای گوش می‌باشد. از دیگر مزایای خرید سمعک رسیور داخل مجرا این است که امکان ایجاد سوت و فیدبک در این نوع سمعک ها بدلیل جدایی رسیور از میکروفون به حداقل رسیده است و کاربران سمعک های رسیور داخل مجرا می توانند تجربه صدایی باکیفیت و شفاف را داشته باشند. همچنین، درباره سمعک های فیتینگ باز گفته می شود که کاربران این سمعک ها می توانند از حداکثر شنوایی طبیعی در فرکانس های پائین بهره ببرند. نکته دیگر آن است که سمعک رسیور داخل مجرا بی نیاز از قالب گیری بوده و همین موضوع باعث کاهش هزینه های کاربر در خرید سمعک رسیور داخل مجرا خواهد شد.

خرید سمعک رسیور داخل مجرا دارای معایبی نیز هست و آن هم اینکه بدلیل قرارگیری رسیور در داخل مجرای گوش، امکان خرابی آن به علت ارتباط مستقیم با عرق و جرم گوش بسیار زیاد است.

 

 

حدود قیمت سمعک رسیور داخل مجرا

 

در مقالات قبل اشاره کردیم که عوامل زیادی از جمله نوع سمعک، برند آن، قدرت آن و تکنولوژی بکار رفته در آن میتواند در قیمت سمعک تاثیرگذار باشد اما بطور کلی می‌توان گفت که شکل ظاهری سمعک ها نمی‌تواند به میزان زیادی بر قیمت آنها تاثیر گذار باشد و قیمت سمعک داخل مجرا باتوجه به امکانات و تکنولوژی بکار رفته در آن سنجیده می شود.در واقع اگر 2 سمعک رسیور داخل مجرا و پشت گوشی داشته باشیم که از نظر ویژگی و تکنولوژی در سطح یکسانی باشند، تفاوتی در قیمت آنها وجود ندارد.

 

مزایای خرید سمعک رسیور داخل مجرا از کلینیک قصر:

 

خرید سمعک حتما باید در کلینیک های معتبر سنجش شنوایی و تحت نظر ادیولوژیست انجام گیرد چرا که چه در زمینه مشاوره و چه در زمینه تنظیم، فروش سمعک نیازمند تخصص است

 

کارشناسان مجرب در کلینیک قصر همه روزه آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان جهت خرید و دریافت انواع سمعک رسیور داخل مجرا هستند. همچنین ارائه باتری رایگان تا یکسال، مهلت تست سمعک و ارائه کارت گارانتی و خدمات پس از فروش از جمله دیگر مزایای خرید سمعک رسیور داخل مجرا از کلینیک قصر است.