خرید سمعک


هرساله، تعداد زیادی از افراد در دنیا پس از مراجعه به کلینیک های سنجش شنوایی و انجام انواع تست ها توسط ادیولوژیست، توصیه به استفاده از سمعک میشوند.

سمعک یک وسیله ی کوچک الکترونیکی است که از 3 بخش اصلی (رسیور، میکروفون، تقویت کننده) تشکیل شده و نقش اصلی آن تقویت صداهای محیطی برای افرادی است که به دلیل مشکلات متفاوت از شنیدن آن محروم اند و یا آن را بطور کامل و واضح نمی شنوند که البته استفاده از سمعک امروزه کارکردهای دیگری علاوه بر افزایش صوت پیدا کرده است که بعدأ به آن می پردازیم..

تجویز سمعک توسط ادیولوژیست ممکن است به دلایل مختلفی انجام گیرد که برخی از این مشکلات شامل پیرگوشی، وزوز گوش، کم شنوایی در محیط شلوغ، ناتوانی در درک گفتار و نیز مشکلات سیستم شنوایی مرکزی می شوند.

بطور کلی دریافت و تجویز و خرید سمعک گوش شامل 4 مرحلۀ کلی است که شامل انجام تست های سنجش شنوایی، مشاوره، قالب گیری و تنظیم و تحویل سمعک است که هر 4 مرحله باید توسط شنوایی شناس و در کلینیک های معتبر سنجش شنوایی انجام شود.

بعد از انجام تست ها، تشخیص اختلال در سیستم شنوایی و توصیه به استفاده از سمعک، کاربر با سوالات و چالش های متفاوتی برای خرید سمعک مواجه خواهد شد.

  • برای خرید سمعک گوش چه کاری باید انجام دهم؟
  • چه سمعکی برای من مناسب است؟
  • سمعک مناسب را از کجا تهیه کنم؟
  • هر سمعک چه ویژگی هایی دارد؟
  • مزایا و معایب خرید هر یک از سمعک ها چیست؟
  • خرید سمعک گوش برای من چه مقدار هزینه دارد؟
  • حدود قیمت سمعک خوب چقدر است؟

 

تمام اینها سوالاتی است که ممکن است برای کاربر ایجاد شود و باعث ایجاد سردرگمی در خرید سمعک شود.

ما امروز در این مقاله به بررسی روند خرید سمعک می پردازیم تا بخشی از این سوالات را پاسخ داده و خرید سمعک برای کاربران را آسان تر و لذت بخش تر کنیم.


چه عواملی روی افزایش قیمت سمعک تاثیر می گذارند؟


ممکن است کاربران هنگام انتخاب سمعک برای خرید آن با قیمت هایی مواجه شوند که بعضأ تفاوت بسیاری در آنها وجود دارد که این اختلاف قیمت در سمعک ها ناشی از عواملی همچون تکنولوژی بکار رفته در سمعک، نوع سمعک، برند سمعک، گارانتی و خدمات پس از فروش آن می باشد که همۀ این عوامل با توجه به نیاز بیمار و وضعیت سیستم شنوایی او در هنگام خرید سمعک متفاوت و تاثیرگذار خواهند بود.

مثلا اگر بخواهیم ارتباط قیمت سمعک با تکنولوژی بکار رفته در آن را بسنجیم، باید بدانیم که سمعک ها به 3 دسته ی آنالوگ، دیجیتال و هوشمند تقسیم می شوند که در این میان هر کدام از این دسته ها قیمت متفاوتی با دسته ی دیگر دارند. همچنین، عامل دیگری که در قیمت سمعک ها تاثیرگذار است تعداد باند و کانال بکار رفته در آن است که هرچه تعداد باند و کانال سمعک بیشتر باشد، قیمت آن گران تر است.

گارانتی و خدمات پس از فروش نیز در قیمت سمعک ها تاثیر گذار است و سمعکی با 2 سال گارانتی قطعا قیمت بالاتری نسبت به سمعک با گارانتی یکساله دارد.

در این میان نکتۀ مثبت آن است که در طول سالهای اخیر، شرکت های تولید کننده ی سمعک، تنوع در ویژگی و قیمت سمعک ها را در دستور کار قرار داده تا کاربران سمعک با هر نوع نیاز و بودجۀ اقتصادی بتوانند سمعک مورد نیاز خود را تهیه کنند.

 

تاثیر تکنولوژی سمعک بر قیمت انواع سمعک ها


سمعک ها بر اساس تکنولوژی بکار رفته در آنها به 4 دستۀ آنالوگ،دیجیتال،دیجیتال هوشمند و هوشمند وایرلس تقسیم میشوند که بر این اساس ارزان ترین سمعک ها را سمعک های آنالوگ و گران ترین سمعک ها را سمعک های هوشمند تشکیل می دهند.

همچنین، ردۀ سمعک ها عامل دیگری است که بر قیمت آنها تاثیرگذار است و هرچه رده سمعک بالاتر باشد امکان افزایش قیمت آن نیز بیشتر است.

امروزه سمعک هایی با IP68 را در بازار میبینیم که به معنای مقاومت این سمعک ها در برابر آب، رطوبت و گرد و خاک است و این عامل نیز در افزایش قیمت سمعک ها موثر خواهد بود.

در واقع، با افزایش قیمت سمعک و حرکت آن به سوی هوشمندی، افزایش کیفیت و وضوح صدای آن را به دنبال خواهیم داشت.

 

لیست قیمت انواع سمعک


همینطور که در بالا اشاره کردیم قیمت سمعک به موارد زیادی وابسته است و نمی توان بطور دقیق قیمت سمعک های یک برند را اعلام کرد. از طرفی، سمعک ها محصولاتی وارداتی بوده و قیمت آنها کاملأ تحت تاثیر نوسانات ارزی است اما می توان یک حدود قیمت برای هر برند اعلام کرد.

 

لیست قیمت سمعک زیمنس Siemens


سمعک زیمنس ساخت کشور آلمان بوده که هم اکنون تحت عنوان نام تجاری سیگنیا در حال فعالیت است. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 2 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 3 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 6 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک اتیکن Oticon


سمعک اتیکن ساخت کشور دانمارک بوده و دومین تولید کننده بزرگ سمعک در سطح دنیاست. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 2/5 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 3/5 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 8 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک فوناک phonak


سمعک فوناک ساخت کشور سوئیس بوده و هم اکنون بزرگترین برند تولید کننده سمعک در سطح دنیاست. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 3 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 4/5 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 6 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک یونیترون Unitron


سمعک یونیترون ساخت کشور کانادا بوده که هم اکنون عضوی از کمپانی سونووا در همین کشور است. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 3 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 4 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 5 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک استارکی Starkey


سمعک استارکی ساخت کشور آمریکا بوده و از برند های پیشرو در تولید سمعک هایی با مدار های قوی حذف نویز و فیدبک می باشد. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 5 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 8 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 10 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک ویدکس Widex


سمعک ویدکس ساخت کشور دانمارک بوده و هم اکنون عضوی از کمپانی زیوانتوس می باشد. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 2 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 4 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 7 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک سونیک Sonic


سمعک سونیک ساخت کشور آمریکا بوده و سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 1/5 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 3 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 5 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک برنافن Bernafon


سمعک برنافن ساخت کشور سوئیس بوده و سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 1/5 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 4 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 6 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند .

 

لیست قیمت سمعک رکستون Rexton


سمعک رکستون در حال حاضر در کشور آلمان تولید می شود و از پیشرو ترین کمپانی ها در تولید سمعک هایی با وضوح و شفافیت بالاست. سمعک های رده پایۀ این کمپانی از 1/5 میلیون تومان به بالا، سمعک های ردۀ متوسط از 3 میلیون تومان به بالا و سمعک های ردۀ هوشمند و پیشرفته این کمپانی از 6 میلیون تومان به بالا قیمت گذاری می‌شوند ..

 

راهنمای خرید سمعک خوب


برای خرید سمعک خوب و مناسب باید به عوامل زیادی توجه کرد تا سمعک دقیقا بر اساس نیاز کاربر، وضعیت اقتصادی او، سلیقۀ او دربارۀ شکل ظاهری سمعک و متناسب با شرایط زندگی او انتخاب شود. مثلا در انتخاب شکل ظاهری سمعک، قطعا سلیقۀ کاربران جوان با کاربران سالمند سمعک متفاوت خواهد بود و این موضوع باید در هنگام خرید سمعک مورد توجه قرار گیرد چرا که اگر سمعک دقیقا متناسب با نیاز و سلیقۀ کاربر باشد، علاقۀ او به استفاده از آن بیشتر خواهد بود.

افراد باید قبل از خرید سمعک اقدام به گرفتن مشاوره از ادیولوژیست خود داشته باشند تا ادیولوژیست با مبنا قرار دادن فاکتور های مختلف، سمعک مناسب آنها را معرفی کند. به همین دلیل خرید سمعک باید از کلینیک های معتبر سنجش شنوایی انجام شود تا متناسب با نیاز کاربر باشد.

یکی از مهم ترین نکاتی که شنوایی شناس هنگام ارائه مشاوره جهت خرید سمعک برای بیمار باید به آن دقت کند، نگاه به سبک زندگی کاربر سمعک است چرا که این فاکتور، در خرید سمعک بسیار مهم است. مثلا کاربری که حضور فعالی در سطح جامعه دارد نسبت که سالمندی که فقط در محیط خانه فعالیت دارد، قطعا نیاز و انتظارات متفاوت تری از سمعک خود دارد که این انتظارات باید در هنگام خرید سمعک مدنظر قرار داده شوند تا رضایت بیمار از خرید سمعک خود به بالاترین میزان ممکن برسد.

بطور خلاصه می‌توان گفت که انتخاب و خرید سمعک خوب و مناسب باید با مدنظر قرار دادن 3 فاکتور انجام شود:

  • نوع و میزان کم شنوایی
  • نیاز ها و انتظارات فرد از سمعک
  • سبک و شیوۀ زندگی کاربر


چرا سمعک گران است؟


بسیاری از کاربران دیدگاهشان نسبت به سمعک، وسیلۀ ای صرفأ برای افزایش صدای های محیطی است و به همین دلیل قیمت برخی سمعک ها برایشان قابل درک نیست اما باید به این نکته توجه کرد که سمعک فقط وسیله ای برای افزایش صداهای محیطی نبوده و وجود تکنولوژی هایی از جمله مدار کاهش دهندۀ وزوز گوش، قابلیت اتصال راحت به تلفن موبایل و وسایل صوتی، اتصال به بلوتوث، وایرلس بودن سمعک ها و نیز تولید صدا با وضوح و شفافیت بالا از جمله دیگر ویژگی هایی است که بسته به قیمت سمعک ممکن است در آن وجود داشته باشد و وجود یا عدم وجود هر یک از این تکنولوژی ها در سمعک می‌تواند بر قیمت آن تاثیر گذار باشد.

همچنین، وارداتی بودن بسیاری از سمعک ها و تاثیر نوسانات ارزی بر قیمت آنها میتواند عامل دیگری برای افزایش قیمت سمعک باشد.

کاربران سمعک باید این نکته را در نظر داشته باشند که هزینه ای که بابت خرید سمعک می پردازند، صرف زنده نگه داشتن یکی از مهم ترین حس های آنها یعنی حس شنوایی می شود پس لازم است که هنگام خرید سمعک خود به این نکته توجه داشته باشند.


در واقع خرید سمعک خوب نوعی سرمایه گذاری برای افزایش کیفیت زندگی و اعتماد به نفس شخصی کاربر می باشد


البته این نکته را نیز باید مدنظر داشت که گران بودن سمعک به معنای بهتر بودن آن نیست و در انتخاب سمعک مناسب باید به نیاز و ویژگی های سیستم شنوایی فرد توجه داشت چرا که گاهأ ممکن است مشکلات شنوایی کاربر با استفاده از یک سمعک رده متوسط و ارزان قیمت هم رفع شود و نیاز به پرداخت هزینه های زیاد نداشته باشد.

قیمت سمعک ارزان چند است؟ از کجا سمعک ارزان بخرم؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم،قیمت سمعک به عوامل زیادی از جمله تکنولوژی و برند آن بستگی دارد اما بطور کلی می‌توان گفت، ارزان ترین سمعک ها شامل سمعک های آنالوگ است که میتوان آنها را  بطور حدودی از 800 هزار تومان به بالا قیمت گذاری کرد.

به یاد داشته باشیم که هزینۀ سمعک، صرف نگهداشتن یکی از مهم ترین حس های بدن یعنی حس شنوایی است و ما باید سمعکی را انتخاب کنیم که متناسب با وضعیت سیستم شنوایی مان باشد و نه سمعکی که صرفأ قیمت پائین تری دارد.

نکته دیگر آن است که خرید سمعک از بعضی داروخانه ها و مراکز فروش کالای طب به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که این سمعک ها هیچ گونه گارانتی و خدمات پس از فروشی نداشته و بعضأ توسط هیچ کلینیکی تنظیم نمی شوند.

در کلینیک قصر، کارشناسان مجرب همه روزه  آمادۀ ارائه مشاوره رایگان در زمینه خرید و دریافت انواع سمعک به کاربران می باشند